Vážení spoluobčané,
před 80 lety skončila 2. světová válka. Dvacátý duben 1945 zůstane navždy zapsán do historie Komárova jako den osvobození naší obce.
Připomínáme si nejen hrdinství vojáků, ale i občanů Komárova, kteří při jeho osvobozování obětovali to nejcennější, svůj život. Jména těchto obětí jsou uvedena na pamětní desce na pomníku obětem 2. světové války pře místním kostelem sv. Prokopa.
Připomínat mimořádné hrdinství těch, kteří ve druhé světové válce porazili německý nacismus a jeho spojence, nestačí. Měli bychom být schopni nalézt každý z nás, sám v sobě alespoň kousek té odvahy, statečnosti, které nám předvedli ti, kteří před osmdesáti lety bojovali o osvobození naší vlasti.
Osvobození Komárova bylo součástí tzv. Ostravsko Opavské operace. Byly zde svedeny těžké a dlouhotrvající boje o jednotlivé vesnice a města. Byly zaznamenány značné škody. V Komárově ze 168 usedlostí bylo 21 vypáleno, 15 pobořeno a 18 těžce poškozeno a zahynulo 20 místních občanů.
Při této příležitosti stojí za to připomenout poválečnou akci, BUDUJEME SLEZSKO, která již vymizela z obecného povědomí. Byla to celonárodní pomoc poničenému Slezsku, kdy města, okresy, podniky a různé instituce přebíraly patronáty, tzv. kmotrovství nad poničenými slezskými městy a vesnicemi a významně tak přispěly k jejich obnově a zlepšení života občanů. Kmotrem naší tehdy samostatné obce se stalo město Klatovy, město Pečky převzalo kmotrovství nad komárovskou školou a Společenství malířů Praha bylo kmotrem části Kravařov.
II. světová válka se stala historií, kterou většina dnešního lidstva zná pouze z vyprávění, dokumentů, ze sdělovacích prostředků, množství dokumentárních písemných děl a románů. Leč nejen zkušenosti z této války, ale i současné světové dění ukazují, že udržení a upevnění míru by mělo být pro všechny státy a národy světa nezbytnou nutností.
Den osvobození obce a památku padlých jsme v Komárově uctili položením věnce k pomníku obětem 2. světové války. Nezapomínejme na ně a památku na jejich mimořádné činy uchovejme jako důležité dědictví a poselství pro naše i budoucí generace. Všichni, kdo tenkrát bojovali proti fašistům, i všichni padlí navždy vešli do paměti naší obce.
Čest jejich památce!